Haber Detayı
11 Nisan 2019 - Perşembe 17:43 Bu haber 216 kez okundu
 
Kritik görüşme başladı
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AK Parti'nin 'organize usulsüzlük' iddiasıyla Büyükçekmece'deki seçimin yenilenmesi talebini görüşmeye başladı.
- Haberi
Kritik görüşme başladı

AK Parti, İstanbul'un Büyükçekmece ilçesinde "usulsüz seçmen kaydı yapıldığı" iddiasıyla seçimin iptal edilmesi talebiyle YSK'ye başvurmuştu.

Büyükçekmece'de boş arazilere ve boş evlere nüfus kaydı yapıldığı iddialarına dair soruşturma Ocak ayında başlamıştı. AKP Büyükçekmece İlçe Başkanlığı'nın konuyla ilgili olarak Ocak ayında Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek şikâyetçi olmasıyla iki kişi tutuklandı.

Söz konusu adres beyanlarıyla ilgili Büyükçekmece İlçe Seçim Kurulu da inceleme başlattı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, "Ortada bir oy yolsuzluğu var, suistimal var, usulsüzlük var" açıklamasında bulunmuştu. Yavuz, Büyükçekmece'de 11 bin 186 kişinin usulsüz bir şekilde seçmen kaydının yapıldığını öne sürmüştü.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Faik Öztrak ise seçmen listelerinin açıklanmasının ardından CHP'nin Büyükçekmece'deki listelere itiraz ettiğini, bunun sonucunda 741 kişinin Büyükçekmece'deki seçmen kaydının silindiğini söyledi. Öztrak, "31 Ocak'ta seçmen listeleri kesinleşti. Beyefendiler bu tarihe kadar neredeymiş?" dedi.

Öztrak aynı zamanda, "Büyükçekmece'de bir önceki seçimlerde kayıtlı seçmen sayısı 172 bin 351. Mahalli seçimlerde kayıtlı seçmen sayısı 174 bin 773. Seçmen sayısı 2 bin 422 kişi artmış. 760'ı yeni seçmen olan genç seçmenler. Sonuçta burada yeni gelen 2 bin kişi bile yok. Nerede 10 binler, kaydırılanlar, gelenler?" sözlerini sarf etti.

Son olarak bugün yaptığı açıklamasında Büyükçekmece'de yaşananlara tepki gösteren CHP'nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu da, "Hukuken böyle bir hakları yok. Böyle beyan ettikleri gibi bir nüfus hareketi yok. Altını çizerek söylüyorum, yalan" sözlerini kaydetti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kritik, görüşme, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı