Haber Detayı
28 Mart 2019 - Perşembe 20:39 Bu haber 1093 kez okundu
 
Zeynep Banu Dalaman: “Başkan Akgün’ü kendi Meclis Üyesi bile istemiyor”
Demokratik Sol Parti Genel Başkan Danışmanı Sosyolog Zeynep Banu Dalaman, “Büyükçekmece seçmeninde bir Hasan Akgün sendromu var. CHP’li Meclis Üyesi olan Erkan Koçali Hasan Akgün’ün kendi ekibinden biri olarak ‘27 yıldır bu adam burada hiçbir şey yapmıyor sadece kendi çıkarlarını düşünen bir yönetim anlayışı var’ diye isyan etti” dedi.
GÜNDEM Haberi
Zeynep Banu Dalaman: “Başkan Akgün’ü kendi Meclis Üyesi bile istemiyor”

Seçim çalışmalarını bir aydır Büyükçekmece’de yürüten Demokratik Sol Parti Genel Başkan Danışmanı Sosyolog Zeynep Banu Dalaman, seçime günler kala Büyükçekmece’deki seçmenin tavrını değerlendirdi. “İlçe seçmeninde büyük bir Hasan Akgün sendromu var. Bu sendroma son verilmesinin önemli olduğunu düşünüyorum” diyen Dalaman, şunları söyledi: “Seçmenin 27 yıldır ilçeyi yöneten Hasan Akgün’den korktuğunu ve ilçeye hizmet getirmemesinden, belli bir kesime ayrıcalık tanımasından ve ilçeyi kendi tapulu malı gibi görmesinden, bunu çok üzerine vurgulayarak söylüyorum, çok şikayetçi olmalarına rağmen oy vermeyi düşünmeleri tek bir şeyle açıklanabilir. Psikolojide Stockholm sendromu diye bilinen kendine işkence eden kendisini rehin alan kişiye bağımlılığın ve sadakatin oluşmasını anlatan bir terimdir. Bu şekilde Büyükçekmecelilerde de Akgün’ü görmekten bıkmalarına rağmen ondan başka yüz görmek istemelerine rağmen ona oy vermezlerse Büyükçekmece’yi kaybedeceklermiş gibi bir halin oluşması  tipik bir Stockholm sendromudur.”

Büyükçekmecelerin bu korkuya bu sendroma son vermeleri gerektiğini ifade eden Zeynep Banu Dalaman, bu durumla ilgili olarak çok çarpıcı bir gelişme yaşandığını,  şu an Büyükçekmece Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi olan Erkan Koçali’in yaptığı açıklamalarla Hasan Akgün’ün kendi ekibinden biri olarak ‘27 yıldır bu adam burada hiçbir şey yapmıyor sadece kendi çıkarlarını düşünen bir yönetim anlayışı var’ diye isyan ettiğini belirtti. Dalaman, “Bunu Büyükçekmecelinin değerlendirmesi gerekiyor. Seçmen buna dikkat etmeli. Seçime 2-3 gün kaldı. Bu seçimde Büyükçekmeceliler hizmet almayı düşünürlerse daha mantıklı seçmen konumuna gitmiş olabilirler” diye konuştu.  

“Başkanlık iki dönemle sınırlanmalı”


Bir belediyede belediye başkanlığının en fazla iki dönem ile sınırlandırılmasının gerektiğini belirten Zeynep Banu Dalaman, “Tüm dünyada bunu bir çok örneği vardır. Bir belediye başkanı bir belediye bir ilçeye en fazla iki dönem yani on yıl gibi bir süre hizmet etmektedir. Ondan sonra başka projelerini tamamlayıp başka birine şans vermektedir. Bu Avrupa’da gayet centilmence yapılmaktadır, insanlar bir beldeye hizmetleri sona erdiği zaman başka birine rahatlıkla devredebilmektedirler. Burada bakıyoruz altıncı kez aday olan bir Hasan Akgün var. Tamam diyelim ki projelerini bitirmek istiyor ama bunun için de projelerin olması gerekir. 27 yılda bir tane yeni proje üretememiştir. Büyükçekmece’ye baktığımız zaman böyle bir proje, böyle bir yenilik olmadığını görüyoruz. Belirli kesimlerin ve hemşeri gruplarının oturduğu yerlere daha çok hizmet götürdü, başka yerde hizmet götürmediğini proje yapmadığı projeleri yapmak için hocalardan üniversitelerden ve Avrupa standartlarında getirmek için bir takım projelerden destek almadığını klasik geçmiş bir belediyecilik yaptığını söylüyorlar. Yenilik bekliyorlar” dedi.  “Hasan Akgün giderse AKP gelir korkusu var”


İlçede ‘Hasan Akgün’e oy vermezsek AKP gelir gibi bir söylem kullanıldığını anlatan Dalaman, “Bu söylem kendine güvenmeyen hizmet etmeyi düşünmeyen ve çok gerilerde kalmış bir zihniyetin parçası. Kendine güveniyorsan bütün adaylara demokratik bir şekilde yaklaşır ve herkesin projelerini istediği gibi söylemesine izin verirsin. Buradan Hasan Akgün’e Büyükçekmece’yi düşünmediğini ve korku imparatorluğu yarattığını görüyoruz. Ben buna Akgün sendromu diyorum ve Büyükçekmecelilerin Akgün sendromundan kurtularak diğer siyasi partilere de şans vermesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü diğer türlü Büyükçekmece’ye hizmet gelmeyecek. Arada bir dönem geçer başka bir parti veya başka bir belediye başkanı hizmet verir bu arada Akgün yeniden aday olur. O zaman tekrardan düşünülebilir. Ama bugün geldiğimiz noktada Akgün’ün Büyükçekmece’ye vereceği hiçbir şey yok” ifadelerini kullandı.  


“Kararsızların oranı 15”


Partiler açısından bakıldığında Büyükçekmece’de hala yüzde 15 kararsız oy bulunduğunu, bu sayının bir kısmını daha önce AKP’ye oy veren muhafazakar kesimin bir kısmı da bu dönem aday çıkartmayan DP’nin oyları olduğunu görüldüğünü anlatan Zeynep Banu Dalaman, şöyle konuştu:
“Bunların ideolojik oy olduğunu düşünüyorum ve bunların şu an için sandığa gitmeyecekleri gibi bir tablo var ortada. Çünkü ideolojik oy sahibi hiçbir zaman kendi ideolojileri dışındaki bir partiye oy vermezler. Ama son dakikada hizmet düşünerek daha akılcı bir yola giderek gidebilirler. Bu arada sahada on yıldır sesi çıkmayan bizim partimiz Demokratik Sol Parti’nin varlığı var. Biz gittiğimiz zaman insanlar Demokratik Sol Parti’de Ecevit ruhunun yeniden şahlanmasını yeniden görmek istediklerini ve bu anlamda şans verebileceklerini söylüyorlar. Ama yine bu Akgün sendromundan dolayı açıkçası tam olarak desteklerini açıklamaktan biraz çekiniyorlar. Özellikle esnaf noktasında şunu görüyoruz, Hasan Akgün’den korkularından dolayı gerçek fikirleri ve gerçek düşüncelerini açıklayamıyorlar. Çünkü seçimden sonra eğer Akgün yeniden belediye başkanı olursa onları cezalandıracaklarını düşünüyorlar. Bu da çok sıkıntılı bir durum. Şu an sahaya baktığımız zaman AKP, büyükşehir kozunu çok fazla kullanıyor, elinden geleni yapıyor. Burada da Mevlüt Uysal’ın Büyükçekmeceli olmamasının halkta yarattığı bir antipati var. Ama bir yandan da daha önce belediye başkanlığı yapmış birinin hizmet sunacağını düşünen bir kesim de var. Ama bunlar da net bir şekilde kararlarını açıklamıyorlar. Tabi bu arada Büyükçekmece’de bir de Demokrat Parti ve Doğru Yol Partisi geleneğinden gelen bir çok seçmen var. Bu seçmenler daha önce ikiye bölünmüştü. Bir kısmı CHP’yi bir kısmı AKP’yi destekliyor. Bunlar arasında bir oynama olur mu onu da seçimlerden sonra görmüş olacağız.”

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Zeynep, Banu, Dalaman:, “Başkan, Akgün’ü, kendi, Meclis, Üyesi, bile, istemiyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı