Reklamı Geç
HABER DETAY
Ben “Mutluluk Şehri’nin” yaşayan hafızasıyım
Üst üste kazandığı seçimlerle rekortmenler arasına giren Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün 6. Dönemi için kolları sıvadı. Daha çok teknoloji, daha çok spor ve Büyükçekmece’nin gelişimi için hedefleri en zirveye koyan Akgün, sorularımıza içtenlikle cevap verdi.
07 Şubat 2014 - Cuma 18:11
1245 defa okunmuş.
SİYASET

 

Büyükçekmece’ye adanmış bir hayatının olduğunu belirten Akgün “Birçok kişi bana artık yorulmadın mı diyor. Ben de onlara ilk girdiğim seçimden bile daha dinç ve iştahlıyım diyorum. Büyükçekmece’ye katacak çok şeyim var. Lugatımda yorulmak, bezginlik, iştahsızlık ve tükenmek yok. 6. Dönemimize ilçenin prestijini arttıracak çok değerli projelerle giriyoruz. Büyükçekmece Halkı bizi takip etsin” dedi.  

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’da bir belediye başkanı adeta tarih yazıyor. Üst üste girdiği 5 seçimden galibiyetle ayrılan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün kendini “Büyükçekmece’nin yaşayan hafızası” olarak tanımlıyor. Daha yapılacak birçok projem var diyen Akgün için, bu dönemin ön plana çıkan yatırımlarının başında “Midwood” geliyor. “Büyükçekmece’de sessiz sedasız yepyeni bir hayat yükseliyor” diyerek “Midwood” yatırımını anlatmaya başlayan tecrübeli başkanın konuşurken gözlerinin içinin parlaması ise dikkatlerden kaçmıyor. Artık Büyükçekmece için “İlerleme ve vizyon genişletme zamanıdır” diyen Akgün “Sabah evden 10 dakika geç çıkınca kendimi rahatsız hissediyorum. Benim Sürekli sokakta, proje başında ve vatandaşın içinde olmam lazım. Yoksa mutlu ve huzurlu olamıyorum” diyerek adeta rakiplerine gözdağı veriyor.

 

10 soru 10 cevap…

 

25 yıldır belediye başkanlığı görevini yapıyorsunuz. Yeni dönemler için kendinizi nasıl motive ediyorsunuz?

 

Cevap: İlk günkü gibi heyecanlıyım. Bana heyecan veren yaptığımız projeleri hayata geçirmektir. Bu benim için yaşamın çok ötesinde bir şey. Benim yaşantımın lokomotifi ve motoru çalışmak ve üretmektir. Örneğin dört gözle yat limanının açılmasını bekliyorum, artık o noktaya geldik. Midwood’un tam kapsamlı kullanılması için sabırsızlanıyorum örneğin. Bunlar benim heyecanımı doruk noktaya taşıyan unsurlar. Ben Tüyap’ı veya TV kulesini yapacağım zaman bazıları dalga geçmişti. Dalga geçen arkadaşlar daha sonra beni ilk tebrik edenler oldular.

 

Mevlüt Uysal ismi açıklandığında nasıl bir tepki verdiniz. Seçimin nasıl olacağını düşündünüz?

 

Cevap: Büyükçekmece’nin içinden bir arkadaşımızla yarışmak isterdim. Ben yerelde siyaset yapan insanlara dokunan kişilerin daha çok oy alacağını düşünüyorum. Uysal ismi benim işimi kolaylaştırdı. Çok şok edici bir durumla karşılaşılmadığı taktirde şu ana kadar en açık farkla alacağım seçim olacak diye düşünüyorum.

 

Uysal ilk bölgeye geldiğinde Albatros konusunu dile getirdi. Albatros konusunda ne aşamadayız.

 

Cevap: Albatros 1980’li yıllardan itibaren Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından turizm alanı olarak planlanmıştır. Büyükçekmece Halkı’nın tapulu mülkü iken, turizm alanı olarak ilan edilmesinin ardından belediye tarafından istimlak edilmiştir. Herhangi başka bir amaca çevrildiği zaman tapular vatandaşa geri döner. İlk olarak bunu bile bilmiyorlar. İstediğimiz kadar inşaat yapma hakkımız vardı ancak biz bunu istemedik. İBB’ye başvuru yaptık ve sınırlandırma istedik. Ben oranın emsalini 3 emsalden 1,5 emsale düşürdük. Bunun için benimle dalga geçtiler. Şu an herhangi bir şey durdurulmuş ve satılmış değil. Konuları çarpıtıp insanları kandırmaya çalışıyorlar.

 

Rakibinizin 25 kayıp yıl söylemini nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Cevap: Kesinlikle doğru buluyorum. Eğer Büyükçekmece onların elinde olsaydı buradan yüzlerce milyar rant elde ederlerdi. Binaları dikerlerdi ve Büyükçekmece’yi betona boğarlardı. Biz bu ilçenin değerine değer kattık. Dünyaca ünlü prestijli ödülleri ülkemize getirdik. Hangi kayıp 25 yıldan bahsediyorlar.

 

Kumburgaz’da yapılması planlanan mezarlık alanı ile ilgili sizin yer göstermediğiniz söyleniyor. Yorumunuz ne olacak?

 

Cevap: Ben yer göstermedim ve göstermeyeceğim. Büyükçekmece’de ki mezarlıkları sadece Büyükçekmeceliler kullanacak şartı ile bizden aldılar. Bizi açık bir şekilde kandırdılar ve tüm İstanbul’un mezarlık alanı hale getirdiler. Bunun için idari dava açıyoruz. Elimizde başka mezar yerlerimiz de vardır ama hiçbirini vermiyoruz.

 

Celaliye – Kamiloba – Kumburgaz imar planları ne aşamada?

 

Cevap: 21 Ocak 2018’de Uysal’ın vekilliği devam ederken oy birliği ile İBB meclisinden çıktı. Başkan 7 gün içinde onu onaylamak ya da geri göndermek zorundadır. Kendisi bunu bekletti. Aday olacağını öğrenince planları elinde koz olarak tuttu. Bu ahlaki bir durum değildir. Belediye meclisinin iradesini yok saymıştır. Bu planları 2019 senesinde aynen yürürlüğe koyacağız.

 

Hiç personele maaş ödemediğiniz oldu mu?

 

Cevap: Oldu evet. 10 gün 15 gün gecikmeler yaşadık. Birkaç ay üst üste maaş ödenmediği asla olmamıştır. İnsanları kandırmasınlar.

 

Metro ve Metrobüs konusu sürekli olarak tartışılıyor ve her seçim karşımıza çıkıyor. Büyükçekmece’ye bunlar gelecek mi?

 

Cevap: Kadir Topbaş Beylikdüzü’nden Silivri’ye kadar metrobüsün uzatılması için projeleri yaptı ve o sırada görevden alındı. 28 Mart 2018 günü Uysal mikrofonda tüm Türkiye’ye bu projelerin rafa kalktığını duyurdu. Şimdi gelmiş iptal ettiği şeyin sözünü veriyor. Büyükçekmece Halkı yalan sözlere kanmaz.

 

Mahalleler arasında ayrım yapıyor musunuz?

 

Evet yapıyorum. Tepecik, Celaliye, Kamiloba, Muratçeşme ve Kumburgaz mahallelerimiz bu dönem çok daha fazla hizmet alacak.

 

Meclis listeniz çokça olumlu eleştiri aldı. Hangi kriterleri gözeterek liste oluşturdunuz?

 

Cevap: Meclis listeme kimse müdahale etmedi. Tek başıma gittim oturdum yazdım. Gelecek için planları olan ve eğitimli gençlerden oluşan bir liste yaptık. İnşallah onların gelişimini beraber izleyeceğiz.

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.