Reklamı Geç
HABER DETAY
Büyükçekmece’nin ‘Ümit’i var
DSP Büyükçekmece Belediye Başkanı Ümit Şahbaz ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Büyükçekmece’nin ‘Ümit’i var sloganıyla yola çıkan Ümit Şahbaz, ‘25 yıldır hak ettiği hizmetleri alamayan bir ilçede artık yeter diyoruz. Büyükçekmece’de büyük değişimi başlatmaya geliyoruz. Büyükçekmece artık hizmetle ve çözümle tanışacak’ dedi.
23 Ekim 2015 - Cuma 17:22
660 defa okunmuş.
SİYASET

Demokratik Sol Parti’nin Büyükçekmece Belediye Başkan Adayı Ümit Şahbaz, kendisi ile yaptığımız röportajda Büyükçekmece’nin 25 yıldır hizmet alamadığını dile getirdi. ‘Atatürk ilke ve inkılaplarının ışığında, Cumhuriyet değerlerinin rehberliğinde Büyükçekmece’de yönetim halkta olacak’ diyerek sözlerine başlayan Ümit Şahbaz ile Büyükçekmece’nin sorunlarına yönelik getireceği çözümleri konuştuk. Şahbaz sorularımıza samimi cevaplar verdi.

Aday olmaya nasıl karar verdiniz?

Aday olmaya 2 ay önce karar verdim. Bundan 3-4 ay önce bana sorsanız siyaset yapma düşüncem yoktu. Ama memlekete ve yöresine faydalı olacak insanların siyasete girmesi gerektiği kanaatindeyim. Siyasetin her ne kadar bazı çirkinlikleri olsa da bazı yanlışların düzeltilmesi için iyi insanların görevlere talip olması lazım.  Büyükçekmece’nin sıkıntılarını ben biliyordum ve arkadaşlarımızla bunu paylaştım. Ülkenin gidişatının da iyi olmadığını düşünüyorduk. Sokakta konuştuğumuz insanlar ne iktidardan ne muhalefetten memnun değiller. Büyükçekmece’de  Hasan bey 25 yıldır buranın belediye başkanı ve buraya proje bazında baktığınızda hiçbir projesini uygulamış gözükmüyor. Bu dönemdeki projelerine bakın, bir kısmı geçen dönemin, bir kısmı iki dönem öncenin projeleri. Bu dönem de projelerin uygulanacağını düşünmüyorum. Vatandaş da düşünmüyor. Biz 1 aydır Büyükçekmece halkıyla iç içeyiz görüşüyoruz artık vatandaşın da bu projelerin gerçekleşeceğine inancı kalmamış.  Biz projelerimizle geliyoruz. Biz Büyükçekmece’yi güzelleştirmeye geliyoruz.  26 kilometre sahil şeridi var ve buranın 3 kilometresinin dışında kalanının tamamı atıl pozisyonda kaderine terk edilmiş durumda. Esnaflar kan ağlıyor. Ben esnaflarla devamlı görüşüyorum. Bir belediye başkanının görevi sadece belediyede oturup imza atmak değildir. Halkıyla, esnafla temas etmesi lazım. Esnafın iş yapabilmesi için çözümler üretmesi lazım. Sadece seçime 2 ay kala sahalara çıkıp insanlarla tokalaşmak değildir. Belediyenin kapılarının 24 saat açık olması lazım. Biz seçimi kazanırsak her mahallede vatandaşın birebir belediye ile iletişim kurabileceği mavi masalar kuracağız. Vatandaşlar mavi masalara gelip her türlü sorunlarına çözüm bulmak için muhatap bulacaklar. Biz göreve geldiğimizde  ‘müşteri şikayet sistemi’ benzeri bir şikayet sistemi kuracağız. Her birim bu sisteme bağlı olacak ve bunun sayesinde görevlendirdiğimiz insanların performans takibini yapacağız. Kaç kişi şikayette bulundu, kaç kişinin sorunu çözüldü bunları takip edeceğiz. Dolayısıyla torpili olan değil o işe layık olan kişiler görevlerine devam edecek. performansı uygun olmayan insanların görevi değiştirilecek.

Halktan aldığınız tepkiler nasıl?

Geçen Cuma Mimaroba pazarına gittik. Orada birçok insan bizlere ilgi gösterdi. Hatta bir ablamız ağlayarak boynuma sarıldı. Ben ağlamamak için zor tuttum kendimi. Tepkiler çok iyi. Birkaç kişiden ‘bölücülük yapıyorsunuz’ tepkileri de aldık. Biz bölücü değil birleştiriciyiz. Bizim ittifakımız halkla. Türkiye’de iki tane parti yok. Türkiye’de birçok parti var. Sadece iki parti var algısı oluşturulmuş biz bunu değiştireceğiz. Biz bu seçimlere öylesine girmedik. Biz bu seçime kazanmak için girdik.

Özellikle Mustafa Sarıgül’ün adaylığı ile DSP hareket kazandı. DSP bir Sarıgül hareketi mi?

DSP zaten aday zaten çıkartacaktı. Mustafa Sarıgül’ün gelmesi tabi ki bir hareket kazandırdı. Bunu inkar etmek mümkün değil. Bir kişiyle siyasi hareket olmaz bu bir ekip işidir. Bu bir takım oyunu takımı güzel kurarsak Türkiye’de başarılı olacağımıza inanıyorum. Biz Büyükçekmece’e iyi bir takım kurduk. Diğer ilçelerde de çok kaliteli insanlar bir araya geldi. Ve beklentisiz geldiler. Çok iyi bir il yönetimimiz var.  Türkiye’de 17 senedir bir iktidar var ve muhalefet de aynı. Ve bu muhalefet tarzıyla da iktidar devamlı seçimleri kazanacak. Dolayısıyla biz bu seçimlerde önce muhalefeti değiştireceğiz. 2023’te de iktidarı değiştireceğiz. Biz sevgi tohumları ekiyoruz. İnsanlara sevgiyle yaklaşıyoruz ve sokaklarda da bu sevginin karşılığını görüyoruz. Bu karşılık oya da yansırsa başarılı olacağımızı düşünüyorum.

Tanıtım broşürlerinizde ‘Tek adam dönemine son vereceğiz’ ifadesi var. Büyükçekmece’de tek adam yönetimi olduğunu mu düşünüyorsunuz?

27 yıldır öyle düşünüyorum. Son dönemlerde vatandaşlara sorun randevu alıp belediye başkanıyla görüşebilen kaç kişi var? Sahalarda konuşuyoruz insanlarla diyorlar ki  ‘hasan bey çok asabi’ Hoşuna gitmeyen bir şey olduğunda bağırıp çağırıyor diyorlar. Siyasetle uğraşan insan her zaman hoşgörülü olması lazım. Ben Büyükçekmece halkının bu seçimlerde mevcut belediye yönetimine de iktidara da bir ders vereceğini düşünüyorum.

Jeoloji mühendisisiniz Büyükçekmece’nin depreme hazır olduğunu düşünüyor musunuz?

Dün Hasan beyin gazetedeki açıklamasını okudum. Diyor ki biz hızla kentsel dönüşüme başladık, depreme hazırız tüm hazırlığımızı yaptık. Kendisine sormak isterim depreme nasıl bir hazırlık yaptı. Ben merak ediyorum. Burada hiçbir şey depreme hazır değil. Sadece Büyükçekmece’de de değil. İstanbul’un birçok ilçesinde belediyeler sadece risk haritasını çıkardı, rafa kaldırdı raflarda duruyor. Kentsel dönüşümün bir an önce yapılması lazım. Buradaki binaların birçoğu deniz kumuyla yapıldı. Bir binanın ömrü normal standartlara göre yapılırsa 50-60 yıldır. Ama deniz kumuyla yapılırsa binayı tutan demirler erken çürür ve binanın ömrü 20-30 yıla düşer. Olası bir depremde buradaki binaların birçoğu yıkılır. İkinci konu buradaki temellerin çoğu mütemadi temel.  Radye temel bile değil. Radye temel olsa bile buranın zemini killi bir zemin ve göl ve denizin birleştiği bir nokta. Deprem olduğu zaman yer altındaki su yer üstüne doğru hareket eder ve binanın temelinin olduğu yere gelir. Ve eğer temel kazıklı değilse bina kayık gibi sallanır. Bunun sonucunda ya devrilir ya da çöker. Kazıklı temel Büyükçekmece’de bir tane bile yok. Belediyenin yetkilileri bunu nasıl görmüyorlar ben hayret ediyorum. Burada acil kentsel dönüşümün yapılması lazım.

Meclis üyesi aday listenizi oluştururken nelere dikkat ettiniz?

Meclis listesini oluştururken buranın sorunlarını çözmede bize yardımcı olabilecek mesleki kariyere sahip insanlar ve kadınlara öncelik verdik. Biz şöyle düşünüyoruz; kadın elinin değdiği yerde bereket olur. Diğer partilerde kadın aday oranı çok düşük. Bizde meclis üyelerinin 55’i kadın, ilçe belediye başkan adaylarına baktığımızda da yarısına yakını kadın aday.

Seçimi kazandığınızda nasıl bir belediye başkanı olacaksınız?

Ben sabah erkenden evden çıkacağım. Belediyeye gidip bürokratik illeri hallettikten sonra devamlı dışarıda halkın içerisinde olacağım. Vatandaşlarla birebir temas kuracağım. Kesinlikle halktan uzak bir belediye başkanı olmayacağım. Kapımda telefonumda 24 saat açık olacak. Ayrıca ekibim de kesinlikle liyakat sahibi insanlar olacak.  Belediyenin her biriminin vatandaşların şikayetine karşı gösterdiği performansı takip edeceğiz. Gelir ve giderlerimiz halka açık olacak ve her şeyimiz şeffaf olacak.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Büyükçekmece için en hayırlı aday kimse onun kazanmasını temenni ediyorum. Büyükçekmece halkı mevcut başkanın  hizmetlerinden memnunuz diyorsa saygı duyarım. Ama memnun değillerse Büyükçekmece’nin ‘ümit’i var diyorum. Büyükçekmece’nin ‘Ümit’i geliyor. Milletimizin ‘’Umudumuz Karaoğlan’’ diyerek bağrına bastığı, unutulmaz  Genel Başkanımız Halkçı Bülent Ecevit ruhuyla Büyükçekmece’de halkın yöneteceği bir belediye için Demokratik Sola gelin.

 

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.