Reklamı Geç
HABER DETAY
5000 YENi GENCE iŞ HER SENE 1500 ÖĞRENCİYE BURS
İBB Adayı Binali Yıldırım’ın 'Sözü benim sözümdür' diyerek tam destek verdiği AK Parti Beylikdüzü Belediye Başkan Adayı Mustafa Necati Işık, ilçenin 40 yılını planlayarak tüm projelerini hazırladıklarını belirterek, Beylikdüzülülere metro, deniz otobüsü, tramvay, kent merkezi, bilim ve teknoloji üniversitesi gibi dev yatırımların sözünü verdi. Özellikle bilim ve teknolojiye verdiği önemi vurgulayan Işık, 'Beylikdüzü teknoloji ile kalkınacak ve çağatlayacak' dedi.
28 Mart 2019 - Perşembe 12:55
1041 defa okunmuş.
SİYASET

Beylikdüzü'nde seçimlere yaklaşıldıkça yarış kızışıyor. AK Parti Beylikdüzü Belediye Başkan Adayı Mustafa Necati Işık rakibi CHP Adayı Mehmet Murat Çalık'la girdiği yarışta dev projeleriyle öne çıkıyor. Ulaşımdan eğitime Beylikdüzü'nün tüm sorunlarına 'Işık' hızıyla çözüm üreteceğini söyleyen Mustafa Necati Işık'a destek her geçen gün artıyor.

 

Yeşil Tramvay geliyor

 

Işık, Büyükşehir Belediyesi ve bakanlıklarla koordineli bir çalışma ile Beylikdüzü'nün en önemli sorunlarından biri olan ulaşım sorununu kökten bir çözüme kavuşturacak. Özellikle Cumhuriyet tarihinin en başarılı Ulaştırma Bakanlarından biri olan Binali Yıldırım'ın İBB başkanlığında ulaşıma kalıcı çözümler getirileceğini söyleyen Işık, Beylikdüzü'ne metronun yanı sıra deniz otobüsünün de geleceğini belirterek ulaşımda en rahat yöntemlerden biri olan deniz ulaşımını da ilçeye kazandıracak. Işık'ın hem metro, metrobüs ve deniz otobüsü gibi ana ulaşım hatlarını hem de mahalleleri birbirine bağlayacak 'Yeşil Tramvay' projesi ise en beğenilen projeleri arasında.

 

Yeni okullar

 

Mustafa Necati Işık'ın Beylikdüzü'nün 40 yıl sonrasını öngörerek hazırladığı projelerinde önemle üzerinde durduğu konularından biri de eğitim. İlçede sınıf mevcudu ortalamalarının 50'ye yaklaştığını ve bu durumun Beylikdüzü gibi bir ilçeye hiç yakışmadığını ifade eden Işık, göreve geldikleri andan itibaren hızla çalışmaya başlayarak uygulayacağı yeni okul projeleriyle sınıf mevcudu 30'lu sayılara indireceğini söyledi.

 

En büyük hayali 'Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'

 

Işık’ın eğitim alanında “en büyük hayalim” dediği başka bir projesi de Beylikdüzü’ne kazandırmayı planladığı Bilim ve Teknoloji Üniversitesi. Işık bilim ve teknoloji alanında Beylikdüzü'nü üs haline getirmeyi hedefliyor. Bu üniversite bünyesinde “yazılım üniteleri, bilim atölyeleri, yapay zekâ, robotik kodlama sistemleri, özetle yeni neslin icat çıkarabileceği tüm ortamlar ve imkânlar bulunacak. Dünyayı teknolojinin yönlendirdiğini ifade eden ve Beylikdüzü'nün de geleceğini teknoloji ile şekillendireceklerini ifade eden Işık, bu konuda ciddi yatırımlar planladıklarını söyledi. Işık, bilim ve teknoloji vizyonunu şu sözlerle anlattı: “Artık yazılım, her şey demek. Apple, Samsung ve Microsoft gibi firmalar ürettikleri yazılımla milyarlarca dolar servete ulaştılar. Dünyanın bütün pazarlarına girdiler. Pek çok devletin Gayri Safi Milli Hâsılası’ndan daha fazla gelire sahipler. 100 binlerce personel istihdam ediyorlar. Akıllı telefon ya da tablet günlük hayatın değişmez bir parçası oldu. Otomotivler tümüyle elektronik hale geldi, her işlevi bilgisayar tarafından yönetiliyor. Çok hayati olan savunma sanayinde yazılım ulusal güvenlik açısından çok öne çıkıyor. Uçağı, helikopteri ya da tankı üretmek yetmiyor, onun yazılımını da geliştirmek zorundasınız. Tıpta teşhis ve tedaviyi teknoloji yönlendiriyor. Bazı ameliyatlar robotik cerrahiyle yapılıyor. Moleküler biyoloji ve biyoteknoloji hastalıklara karşı yeni tedaviler geliştiriyor. Eğitim de gerek görsel gerekse bilgiye erişim manasında teknolojiyle eşgüdüm içinde. Medya bile yazılı basından elektroniğe dönmeye başladı. Kurumsal medya kuruluşları yerini sosyal medyaya bıraktı.”

 

Beylikdüzü'nün gençleri uluslararası başarılara imza atacak

 

Kuracakları üniversitenin dünyadaki benzerlerinin eriştiği seviyeyi modelleyeceğini ve her geçen yıl onları geçmeye çalışacağını açıklayan Işık, “Buradan mezun olan gençlerimiz ya kendi işlerini pratiğe geçirmiş olacaklar ya da kolaylıkla iş hayatına atılabilecekler, kesinlikle istihdam sorunu yaşamayacaklar. Derhal ülkenin gelişmesinde rol almaya başlayacaklar. Belki de yakın geleceğin teknolojik buluşlarına imza atacaklar. Dünya genelinde söz sahibi büyük şirketlerin doğmasına ve uluslararası başarılara imza atacaklar. Üniversite projemizle beyin göçü de sona erecek. Genç beyinlerimiz potansiyellerini değerlendirme fırsatı bulacak. Kim bilir beyin göçü alır hale geleceğiz.” dedi.

 

Beylikdüzü teknoloji ile kalkınacak

 

Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve ardından hayata geçecek diğer kurum ve kuruluşlarla Beylikdüzü’nü Türkiye’nin teknoloji üstlerinden biri yapacaklarını kaydeden Işık, böylelikle ilçenin ekonomik açıdan kalkınacağını, bu durumun sosyal ve kültürel gelişime pozitif yönde katkı sunacağını dile getirdi.

 

“Ulaşım sorununa bir bütün olarak bakıyoruz”

 

“İlçemizin 13 kilometre kıyı şeridi var. Üç tarafımız denizlerle çevrili. Buna rağmen Beylikdüzü bütün ulaşımını karayolu üzerinden gerçekleştiriyor. Beylikdüzü'ne Deniz otobüsünü getirerek keyifli ve hızlı bir ulaşım alternatifi kazandıracağız. Deniz otobüsü, hem E-5'e bağımlılığı azaltacak, hem de ilçenin denize yakın mahallelerinin değerlenmesini sağlayacak. Artık Beşiktaş, Üsküdar ve Adalar hatta ve hatta Bursa ve Yalova bile Beylikdüzü’ne çok yakın olacak. İlçemizin ulaşım sorununa bir bütün olarak bakıyoruz. İyi planlanmış toplu taşıma projeleri ile inşallah bu sorunları hızla çözeceğiz. Bu kapsamda, Beylikdüzü'nü yeni bir toplu taşıma aracıyla, yeşil tramvay ile tanıştıracağız. Metro ve metrobüs hattı ile deniz otobüsü iskelesi arasında sefer yapacak olan Yeşil Tramvay, Beylikdüzü'nün tüm mahallerini birbirine ve E-5'i denize bağlayacak. Otobüs ve minibüs hatlarını düzenleyip zenginleştirerek, ulaşım süresini kısaltacağız.”

 

Bilim ve Teknoloji Vadisi

 

“En büyük arzum ve hayalim Beylikdüzü’nde Bilim ve Teknoloji Vadisi’ni hayata geçirmektir. Hayalleri hedefleri, hedefleri gerçeğe dönüştüren belediyecilik vizyonumuzla bunu da başaracağız. Bu vadi de, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte anaokulundan başlayarak çocuklarımızın havacılık, uzay, yapay zeka, yazılım atölyeleri, robotik kodlama ve bilişim gibi alanlarda çalışmalarını ve deneyim kazanmalarını sağlayacağız. İçerisinde bulunacak teknopark modelli üniversite ile Beylikdüzü artık dünyaya bilim ve teknoloji ihraç eder hale gelecektir.”

 

 

Her mahalleye spor merkezi

 

“Her mahalleye bir spor merkezi kuracağız. Bu merkezlerde, uluslararası bisiklet müsabakalarının yapılabileceği olimpik bir velodrom, son teknoloji ile donatılmış e-spor merkezi, koşu-bisiklet parkuru, güvenlikli çocuk parkları yer alacak. Ayrıca genç, yaşlı tüm vatandaşlarımızın ücretsiz yararlanabileceği bu alanda; 4 basketbol-voleybol sahası, 3 olimpik yüzme havuzu, 1 fitness salonu, kreş-çocuk oyun alanı bulunacak. Spor merkezlerimizde açılan kurslarda gençlerimizi, çocuklarımızı yetiştireceğiz, her yaştan insanımızın spor yapabilmesine imkân sağlayacağız.”

 

 

Meydan ve yaşam merkezleri

 

“Özellikle; Gürpınar, Kavaklı ve Yakuplu mahallelerinde oturan vatandaşlarımız, nefes alabilecekleri açık alanlara ihtiyaç duyuyor. Bu ihtiyaçları karşılamak amacıyla, mahallelerimize 5 bin metrekare ile 20 bin metrekare arasında değişen büyüklükte semt meydanları kazandıracağız. Her mahallemizde Mahalle Yaşam Merkezleri Projemizi de hayata geçireceğiz. Bu merkezlerde, Çocuk, Kadın, Yaşlı Koordinasyon ve Yardım Hizmetleri Merkezi; istek, öneri ve ihtiyaçların iletileceği Beyaz Masa; öğrenciler için semt kütüphanesi, ders çalışma alanları; hobi ve meslek edinme kursları; ücretsiz ikramların yapılacağı kafeteryalar; yazın çeşitli aktivitelerin gerçekleşeceği en az 1.000 metrekarelik bahçe alanı olacak.”

 

“Yaşam Vadisi’ni biz başlattık biz tamamlayacağız”

 

“Kentimizin kalbi olan yaşam vadisini biz başlattık biz tamamlayacağız. Yüzde 85lik kısmı hala bekliyor. Gürpınar Mahallesi, 40 dönüm büyüklüğünde bir parka kavuşacak. Atmaca Vadisi’nde ıslah edilen dere yatağı yeşil alanları ve sosyal tesisleri ile halkımıza hizmet verecek. Yakuplu Mahallesi de 75.000 metrekare büyüklüğünde Millet Bahçesi’ne kavuşacak. Burada, macera parkı, özel mangal alanları, yöresel ürün satış noktaları bulunacak.

Özlenen Beylik Pazarı’nı yeniden kuruyoruz. Adnan Kahveci’deki pazarımız aynen devam edecek ve diğer mahallelerimize de kapalı pazarları kazandıracağız. “

 

“Kent Merkezi Beylikdüzü’nün kalbi olacak”

 

“Barış Mahallesi’nde bulunan eski pazar alanı ve yanında yer alan kamu arazilerinde Beylikdüzü'nün kalbi olacak bir kent merkezi oluşturacağız. Beylikdüzü'nü bir araya getirecek merkez, birçok etkinliğe de ev sahipliği yapacak. Sosyal yaşama da renk katacak. Kent merkezinde, 1.000 kişilik kongre ve sanat merkezi, 2.500 kişilik amfi tiyatro, fuayeler, sergi salonları, kent müzesi, 20.000 metrekarelik kent meydanı, 2000 araçlık kapalı otopark yer alacak. Kavaklı'da kent merkezine yakın olarak düzenlenecek alana da kamu kurumlarını getirmeyi hedefliyoruz. Vatandaşlarımız yeni ulaşım ağıyla bu merkezimize kolayca ulaşabilecek ve işlerini çözümleyebilecek. Belediye binası da buraya taşınacak. Belediye şu an 11 ayrı binada hizmet veriyor. Tüm birimler yeni belediye binasında bir araya gelecek.”

 

 

“Yıkılan Beylik Pazarı’nı yeniden açacağız”

 

“Bir dönem Beylikdüzü halkının vazgeçemediği bir alışveriş merkezi olan yıkılan ve mevcut belediye tarafından onarılamayan Beylik Pazarımızı yeniden Beylikdüzülü vatandaşlarımızla buluşturacağız. Daha gelişmiş bir biçimde açılacak pazarımız sadece Beylikdüzülülerin değil tüm İstanbul’un cazibe merkezi olacak. 

 

“İsteyen kendi bahçesinde üretim yapacak” (BEYTARIM)

 

“Tarım ve Orman Bakanlğı proje destekleri ve İBB işbirliğiyle hayata geçireceğimiz proje kapsamında büyüklüğü ne olursa olsun kendi bahçesi ya da arsasında tarımsal üretim yapmak isteyen Beylikdüzülü komşularımıza hazırlayacağımız proje ile destek olacağız. Genç ve kadın çiftçi projelerine hibe ve faizsiz kredi desteklerinden yararlanmalarına yardımcı olacağız.”

 

“Elektronik Beylikdüzü Portalı (E-BEY)”

 

“Günümüz dünyasında el emeği üretim en değerli üretim biçimi olarak öne çıkıyor. ‘Evde üret evde kazan’ projesi ile hem yöreye uygun ürünler üretiliyor hem de evlerinde el emeği ile üretim yapan kadınlar ve engelli bireyler iyi bir gelir kapısı elde ederek yaşamam tutunuyor. Onların evde el emeği ile ürettikleri ürünleri 
E-BEY adını vereceğimiz Elektronik Beylikdüzü Portalı projesi ile satışa sunacağız. Amacımız Beylikdüzü’nde özellikle kadınları ve engelli vatandaşlarımızı üretici hale getirmek. 

 

“Beylikdüzü’nün bir sahil kenti olduğunu tüm dünya görecek”

 

“4 km uzunluğundaki sahil düzenlemesi ile tüm dünyaya Beylikdüzü'nün bir sahil kenti olduğunu göstereceğiz. bu proje kapsamında, sahile; park rekreasyon alanı, plaj, dalış merkezi, yelken ve kürek okulları, rüzgar sörfü merkezi, spor sahaları, tenis kortları, sosyal tesisler ve 5.000 kişilik konser meydanı yapacağız.”

 

 

Mustafa Necati Işık kimdir?

 

Aslen Muş'lu olan Mustafa Necati Işık 1984'te Mersin'de doğdu. 2007 yılında Koç Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldu. Uluslarası Politika üzerine İngiltere'de yüksek lisans eğitimi aldı. Üniversite de, fikri ve vicdanı hür liderlerin yetişmesi için organizasyonlar düzenleyen, öğrencilerin kişisel ve toplumsal gelişimlerine katkıda bulunan Geleceğin Liderleri Kulübünün kurucu başkanlık dahil 3 sene başkanlığını yürüttü. Siyasi hayatına 2005 yılında Ak Parti Gençlik kolları üniversite başkanı olarak başladı, 2012-2015 ve 2015-2018 yılları arasında 2 dönem İl Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu. İleri derecede İngilizce, başlangıç seviyesinde Arapça bilmektedir. Uluslararası konteyner, hava kargo, demiryolu ve karayolu taşımacılığı yapan lojistik firması bulunmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

 

 

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.